Historie Ceny Senior roku
2020
Titul Seniorka roku 2020 získala Eva Trejbalová z Prahy, která v 86 letech vede v dejvickém Sokole kurzy jógy a svým aktivním přístupem k životu motivuje a inspiruje i o 20 let mladší cvičenky. Druhé místo obsadil Pavel Bacík, který se podílí na činnosti hned několika organizací a spolků v Příbrami. Třetí místo udělila porota dvěma seniorům – knihovnici Jindřišce Faiglové z Kyjova a in memoriam Karlu Budinovi z Orlové-Poruby.
V kategorii Nejlepší klub roku 2020 získala první místo Stará garda kuchařů a cukrářů ČR, která už 13 let aktivně sdružuje seniory z gastronomických oborů po celé republice. Druhé místo obsadil Klub kolodějských seniorů, který dokázal semknout seniory ve městě. Třetí místa udělila porota dvě: Spolku aktivních seniorů v Kaplici a Klubu seniorů Svitavy.
Vizitky všech oceněných naleznete zde. Tiskovou zprávu o akci zde. Videa s laureáty zde.
Vyhlášení výsledků Ceny Senior roku proběhlo kvůli pandemii COVID-19 bez slavnostního ceremoniálu.
2019
V roce 2019 se konal už sedmý ročník Ceny Senior roku.
Seniorkou roku 2019 se stala psycholožka Lidmila Pekařová z Pardubic, první místo v kategorii Nejlepší klub získalo Společenství vdov a vdovců ze Zlína. Do Zlaté síně SenSenu vstoupil chirurg Pavel Pafko.
Porota vybírala z celkem 104 nominací. „Vybírat z více než stovky nominací nejlepší jednotlivce a kluby bylo opravdu těžké, ocenění by si zasloužil snad každý z nominovaných,“ říká ředitelka nadace Charty 77 Božena Jirků. A dodává: „Aktivita seniorů v celé republice mě nepřestává překvapovat. Jestli jsme k tomu projektem SenSen alespoň trochu přispěli, je to jedna z nejlepších aktivit, která se nadaci povedla.“
Patronát nad Cenou Senior roku převzala i v sedmém ročníku herečka a filantropka Simona Stašová.
Vyhlášení laureátů proběhlo 30. září v Pražské křižovatce v Praze. Slavnostním ceremoniálem provázela herečka a moderátorka Tereza Kostková a odpoledne zpestřilo hudební vystoupení folkové skupiny Spirituál kvintet.
Druhé místo v kategorii jednotlivců obsadil Jaroslav Švihla, akademický malíř ze seniorského S-Art klubu v Liberci. Třetí místo udělila porota Věře Stichové, která je dlouholetou předsedkyní oddílu Klubu českých turistů ve Svitavách. Dalších pět seniorů a seniorek dostalo za svou vitalitu a činnost pro druhé čestné uznání: Milena Liptáková, Louny, Ludmila Procházková, Javorník, Naděžda Stejskalová, Unhošť, Mária Szitányiová, Praha-Řepy, Vlastimil Úlehla, Hulín.
A porota udělila také jednu zvláštní cenu, sice v kategorii jednotlivců, ale pro dvojici. Získalo ji „Senzační duo“ Karel a Karel z Prachatic. Karel Rabenhaupt a Karel Hrůza, kteří provádějí seniory z Prachatic i okolí světem počítačů a fotografie.
V kategorii klubů udělila porota dvě druhá místa: klubu Úsměv=Zdraví z Lovosic, který se neúnavně věnuje propagaci zdravého životního stylu a prevenci rakoviny prsu, a Klubu seniorů číslo 8 v Mostě. Třetí skončily rovněž dva kluby: rychle se rozvíjející Senior klub Kamenice a Ú-holky (pozdní sběr) z Úholiček, které jsou tažnou silou celé obce.
O jednu významnou osobnost ve zralé věku se také rozrostla Zlatá síň SenSenu. Vstoupil do ní vynikající břišní a hrudní chirurg a transplantolog, profesor Pavel Pafko. SenSen ocenil jeho neutuchající pracovní nasazení, propagaci zdravého životního stylu i angažmá na poli charity. „Každý má nějaké potíže, někoho bolí kolena, někoho kyčel, někdo zapomíná, jsou různé neduhy stáří. Co bych seniorům, mezi které se počítám, poradil, je, aby viděli to pozitivní v životě. Radujme se, že jsme, každý den stojí za to. Pocit pohody a štěstí je v naší mysli,“ říká emeritní přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol.
V roce 2019 byla také potřetí udělena Mimořádná cena poroty. Cenu „Srdcařka“ získala Jana Hartvichová, nenápadná a mimořádně skromná žena, za kterou je však obrovské množství práce pro jihočeské seniory, a která stojí ve vedení českobudějovického Klubu Aktiv. Všichni ocenění dostali kromě diplomů a drobných dárků také finanční odměnu.
Medailonky všech oceněných naleznete zde.
Fotogalerie je zde.
2018
Seniorkou roku 2018 se stala Blanka Tuscherová z Brna-Líšně, první místo v kategorii Nejlepší klub získali dohromady Senzační senioři z KC Prádelna a KC Louka v Praze. Do Zlaté síně SenSenu vstoupila architektka a designérka Eva Jiřičná.
V šestém ročníku Ceny Senior roku se sešlo
celkem 73 nominací. Výjimečné seniory a seniorské spolky navrhovaly seniorské kluby, společenské organizace, nezisková sdružení, samosprávy obcí, měst, krajů, školy, stálé kulturní a sportovní organizace. Slavnostní vyhlášení laureátů proběhlo již podruhé v pražském divadle ABC. Patronkou ceny byla i letos herečka Simona Stašová, která na závěr setkání věnovala přítomným divadelní představení Vězeň na Druhé Avenue.
„Porota to má pořád stejně těžké. Ať rozhodovala v prvním, anebo v letošním šestém ročníku. Desítky nominovaných, jeden lepší příběh než druhý. Mě nejvíc těší, že se senzační senioři opravdu rozmnožili do celé republiky a že získávají to renomé ve společnosti, které jsme chtěli pomáhat vytvářet i naším projektem. O tom mě přesvědčily přibývající nominace představitelů měst a míst, kde skvělí, senzační senioři žijí. Z toho mám největší radost,“ doplňuje ředitelka nadace Charty 77 Božena Jirků.
Vítězkou
Ceny Senior roku 2018 se stala
Blanka Tuscherová, neúnavná organizátorka aktivit pro seniory a dlouholetá vedoucí Klubu seniorů Brno-Líšeň. Druhé místo obsadil
Zdeněk Svoboda, spoluzakladatel Nadačního fondu Lepší senior, který přednáší pro své vrstevníky po celé republice. Třetí místo udělila porota vedoucí píseckého Senior-Pointu
Alexandře Zajíčkové.
Dalších 14 seniorů a seniorek dostalo od poroty za svou vitalitu a činnost pro druhé čestné uznání: Jiří Eichner, Věra Javůrková, Miroslav Bojanovský, Alenka Panáková, Marie Straková, Helena Kvapilová, Helena Kleczková, Hana Papežová, Jitka Červenáková, Antonín Procházka, Věra Harrerová, Karel Sýkora, Damjan Prelovšek, Věra Popelková.
V kategorii
Nejlepší klub roku 2018 získala první místo dohromady dvě vzájemně provázaná pražská komunitní centra –
KC Prádelna a KC Louka. Druhé místo obsadil
Senior klub ZVVZ, Milevsko. Třetí skončil litoměřický
spolek LiPen, kde se senioři nejen potkávají na nejrůznějších akcích, ale také společně tvoří v rámci Klubu tvůrčího psaní.
Dalších 14 seniorských organizací dostalo od poroty čestné uznání: Klub seniorů Rožnov pod Radhoštěm, z.s., Seniorské sdružení TANČÍME V KRUHU, Rada seniorů Jeseník, Pilotní klub 1. stíhacího leteckého pluku "Zvolenského", Stará Garda kuchařů a cukrářů ČR, Seniorklub (pod Rodinným centrem volného času) Městec Králové, Taneční soubor ZNOJEMSKÉ GRÁCIE, Aktivní senioři Bruntálu, z.s., Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků, Klub seniorů Praha 15, Klub P ͯ Loukov, Komunitní centrum Právě teď, Senior klub Metrostav, Klub českých turistů - odbor TK Štětí.
Všechna ocenění jsou spojena také s finanční odměnou.
Po Daně Zátopkové, Olbramu Zoubkovi a Františku Janouchovi byla uvedena do
Zlaté síně SenSenu světoznámá architektka a designérka,
profesorka Eva Jiřičná. „Člověk se v mém věku na věci dívá s větším odstupem. Většinu z nich už neprožívá poprvé, ale podruhé, nebo potřetí. V mládí člověk kritizuje všechno a každého, včetně sebe. Až pak si uvědomí, kolik je to práce a energie jenom žít. Klidnost. Tolerance. To přijde s věkem,“ říká Eva Jiřičná.
V roce 2018 byla také podruhé udělena
Mimořádná cena poroty: „Inspirativní žena“. Cenu získala
Hanka Rabenhauptová, hybatelka snad všech seniorských aktivit v Prachaticích.
Pozdrav profesorky Evy Jiřičné, která vstoupila do Zlaté síně SenSenu
Videozáznam ze slavnostního vyhlášení Ceny Senior roku 2018 v Divadle ABC v Praze (30.9.2018)
Fotogalerii k Ceně Senior roku 2018 najdete zde.
2017
Praha, 1. října 2017 - Nadace Charty 77 udělila již popáté své ceny nejaktivnějším a nejpříkladnějším seniorům a seniorským klubům z celé republiky. Seniorem roku 2017 se stal Jiří Bárta a klubem roku Klub Aktiv České Budějovice. Do Zlaté síně SenSenu vstoupil profesor František Janouch.
Cenu Senior roku vyhlašuje Nadace Charty 77 v rámci svého projektu SenSen - Senzační senioři. Cílem projektu je upozornit na výjimečné osobnosti z řad seniorů, ocenit jejich aktivní činnost, obětavost pro druhé i práci v komunitní oblasti. SenSen vyzdvihuje dnešní seniory jako nedílnou aktivní a vzdělanou část společnosti, která by neměla být opomíjena. Ocenění má inspirovat ostatní seniory v jejich vlastním životě a posilovat jejich sebevědomí a sebedůvěru.
Ceny roku 2017 se předávaly pod záštitou MPSV v Pražské křižovatce. Mezi hosty byly paní ministryně Michaela Marksová, pražská primátorka Adriana Krnáčová, Jiřina Šiklová, František Janouch a další.
František Janouch - Zlatá síň - YouTube video
Záznam z předávání cen Senior roku 2017
2016
Praha /1.října 2016/ - Nadace Charty 77 - Senzační senioři ocenila v roce 2016 počtvrté nejlepší seniory a seniorské kluby z celé republiky. Seniorkou roku 2016 se stala Libuše Žamberská, klubem roku Klub seniorů Rožnov pod Radhoštěm. Do Zlaté síně SenSenu byl uveden český sochař Olbram Zoubek.
Cenu Senior roku vyhlašuje Nadace Charty 77 v rámci svého projektu Senzačních senioři. Cílem projektu je podpora seniorů jako významné části naší společnosti a zdůraznění jejich výjimečných výkonů, počinů a prací. Ocenění má inspirovat seniory v jejich vlastním životě a posilovat jejich sebevědomí a sebedůvěru. Výběr oceněných a prezentace jejich práce široké veřejnosti je šancí pro postupné rozbití stereotypů v nazírání na život seniorů.
Letošní ceny se předávaly pod záštitou MPSV v Pražské křižovatce. Mezi hosty byly předsedkyně Správní rady Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 paní Dagmar Havlová a paní ministryně Michaela Marksová.
Ve čtvrtém ročníku se sešlo 129 nominací. Podat je mohly seniorské kluby, společenské organizace, nezisková sdružení, samosprávy obcí, měst, krajů, školy, stálé kulturní a sportovní organizace.
„Porota to letos neměla lehké. Každý z nominovaných by si ocenění zasloužil. Ale není všem dnům konec, za rok bude pátý ročník naší ceny. Mě velice těší, že se množí nominace od starostů měst, že si senioři v místech svého působení získávají respekt a to je hlavní cíl našeho projektu SenSen i Ceny SSenior roku. Objevovat senzační seniory, upozorňovat na ně,“ říká ředitelka nadace Božena Jirků.
Nadace v loňském v roce 2016 otevřela Zlatou síň SenSenu pro výjimečné seniory z řad veřejně známých osobností, do které byla jako první uvedena sportovní legenda Dana Zátopková. Letos do ní vstoupil český sochař Olbram Zoubek.
Olbram Zoubek je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové a v 60. letech minulého století se začal věnovat osobité tvorbě, která právem vzbudila mimořádnou pozornost. V době tzv. normalizace nemohl svobodně vystavovat a působil jako restaurátor. Po roce 1989 se vrátil k volné tvorbě, konečně mohl veřejně vystavit své unikátní dílo – posmrtnou masku Jana Palacha a realizoval mnoho zakázek pro veřejný prostor. Mezi jeho díla patří mimo jiné i pomník obětem komunismu na pražském Újezdě. Ve svých devadesáti letech stále tvoří, vychovává své žáky a intenzivně sleduje veřejné dění. Je aktivním seniorem v pravém smyslu tohoto slova.
Seniorkou roku se stala paní Libuše Žamberská, která je tváří i duší spolku Úsměv je Zdraví. Spolek funguje už 23 let. Mezi nabízené aktivity spolku patří vzdělávání, práce na počítači, semináře, sportovní aktivity, ozdravné pobyty, spolupráce seniorů s dětmi, výlety apod. Většinu akcí si paní Libuška vymyslela nebo se podílela na jejich zavedení. Je také zakladatelkou a předsedkyní onkologického sdružení Victoria v Litomyšli.
Na druhém místě se umístila paní Helena Voctářová, která je zakladatelkou seniorského Společenského klubu Zvonkohra v Teplicích. Externě spolupracovala s Arkadii o.p.s. a založila canisterapii. Několik let pod odborným dohledem systematicky a dlouhodobě tuto terapii prováděla se zdravotně znevýhodněnými dětmi. Byla to pro ni významná a život měnící zkušenost. Je zastupující členkou za město Teplice v Krajské radě seniorů Ústeckého kraje. Práci se seniory bere jako poslání. Předností paní Helenky je znalost problematiky seniorů, komunikace a nepřetržitý kontakt s lidmi a důvěra, s níž se na ni lidé obracejí.
Třetí místo obsadil výtvarník Štefan Škapík. Jako předseda Sdružení výtvarníků se úspěšně zasloužil o jeho čtvrt století úspěšného fungování. Nezištným a obětavým způsobem získává nové členy, organizuje výstavy a salony výtvarníků. Neopomíjí účast na charitativních akcích.
Čestná uznání převzali: Jitka Dvořáková, Jaroslava Krejsová, Jiří Hrubý, Stanislav Jabůrek, Jana Tvrdková – in memoriam.
Jitka Dvořáková je zakládající členkou Centra pro seniory Zachar Kroměříž. Byla místostarostkou, kronikářkou města. Je předsedkyní komise pro výchovu a celoživotní vzdělávání a rodinu, čestnou členkou Klubu Unesco. Také se podílela na vzniku Akademie třetího věku. Jako ambasadorka SenSen se snaží všemi silami o rozšíření možností pro aktivní naplnění života seniorů.
Jaroslava Krejsová se po celý život angažuje v pomoci druhým a není ji lhostejné veřejné dění. Je autorkou knihy Přes Volary přešla smrt. Také je aktivní členkou výboru Svazu tělesně postižených ve Volarech a členkou seniorského klubu při Domu dětí a mládeže ve Volarech.
Jiří Hrubý je neúnavným propagátorem dalšího vzdělávání seniorů. Stál u zrodu internetového vzdělávacího centra pro seniory, podílel se na vzniku Univerzitního klubu seniorů.
Stanislav Jabůrek je členem městské rady pro prevenci kriminality v Brně a 21 let neúnavně podporuje bezpečí občanů. Je manažerem Koordinačního centra prevence. Pan Jabůrek dlouhodobě bojuje za přidělení prostředků takovým projektům jako je Senior akademie. Podporoval i projekt Senioři sobě. Také je řadu let členem kriminologické společnosti a jeho odborné statě jsou dohledatelné i na internetu.
Jana Tvrdková - in memoriam, paní Jana vedla klub seniorů v pražských Řepích a osobně se podílela na všech jeho akcích. Vzpomínat na ni budou děti z mateřského centra Řepík, kterým společně s dalšími členkami chodila dělat radost, pomáhala i klášteru Boromejek a obci. Byla obětavá, ochotná a předávala mnoho energie.
Klubem roku 2016 byl vyhlášen Klub seniorů Rožnov pod Radhoštěm, který funguje od roku 1993 a v současné době registruje přes 800 členů. Seniory aktivizuje formou vzdělávacích seminářů, besed či cvičení. Klub se aktivně účastní všech akcí projektu SenSen, zvítězil v obou ročnících štafetového plavání seniorů v rámci projektu „Přeplavme svůj La Manche“. Klub každoročně pořádá Ples seniorů (již 25. ročník), Mikulášské taneční odpoledne či Čaje o páté. Klub seniorů a město Rožnov reprezentuje pěvecký sbor Rosénka.
Na druhém místě se společně umístily Pomoc bližnímu z Loun a Komunitní středisko Kontakt Liberec.
Klub Pomoc bližnímu se aktivně zapojuje do celorepublikových akcí projektu SenSen a neustále se vzdělává. Účastní se i aktivit s partnerskými městy, hlavně Zschopau. Organizuje masopustní průvody, pořádá Mezinárodní den seniorů a v neposlední řadě spolupracuje s památníkem Lidice. Finance na provoz získává z grantů, svými příspěvky a příspěvky od sponzorů. Spolupracuje i se speciální MŠ v Lounech, na akcích vystupují děti z pěstounských rodin. Při ME v handbickách pomáhají senioři jako traťový dozor. Málokterý klub se může pochlubit tak rozmanitou činností.
Komunitní středisko Kontakt už devět let úspěšně funguje na principu nízkoprahového centra a pětidenním provozem, který každoročně navštíví víc jak 7 000 lidí. Také sdružuje 17 klubů seniorů. Zapojuje seniory do mezigeneračních projektů a již potřetí se těšil obrovskému zájmu jejich tábor pro seniory. Mezi nejvýznamnější projekty patří každoroční připojení ke Světovému dni proti násilí na seniorech. Kontakt dlouhodobě spolupracuje s Nadací Charty 77 a projektem SenSen. Velký ohlas má projekt Druhý život dětské knihy, díky němuž se vybralo 600 knih. Je úspěšným provozovatelem Taxíka Maxíka.
O třetí místo se dělí Klub důchodců Paskov a taneční skupina Jiřinky se SENzačními SENiory v KC Prádelna a se Senior klubem AKC Stará Garda P2.
Klub důchodců Paskov a taneční skupina Jiřinky spolupracují aktivně s městem, pořádají mimo jiné soutěže či počítačové kurzy, sčítání autobusů (zjišťují vytížení linek). Senioři se zapojili do akce zpřístupnění zámku Paskov pro širokou veřejnost. Klub se zapojil do soutěže „ERA pomáhá seniorům“, kde uspěl a získal finanční podporu. Jiřinky tančí na tanečních akcích a navštěvují domovy důchodců.
SENzační SENioři v KC Prádelna jsou unikátním společenstvím aktivních, vzdělaných, zvídavých a samostatných osobností. Prádelna připravila letos již třetí ročník Lednového turnaje SENzačních SENiorů ve stolním tenise. V létě jezdí na poznávací výlety mimo Prahu, účastní se výtvarných dílen a workshopů, fotografických vzdělávacích seminářů, besed, společenských večerů či koncertů. Dále provozují klub stolních her, iKavárnu nebo zdravotní gymnastiku. Množství aktivit probíhá ve spolupráci s mladšími generacemi, návštěvníky centra, dochází zde k mezigeneračnímu prolnutí a spolupráci.
Senior klub AKC Stará Garda P2 je zájmové sdružení při Asociaci kuchařů a cukrářů ČR. Členové klubu se účastní například nejrůznějších food festivalů, učí vařit mladé zájemce v mezigenerační nadaci Sdílen nebo pečou vánoční cukroví pro handicapované spoluobčany. Vše bez nároku na odměnu. Klub se podílel na založení gastronomického muzea v Praze. Nyní, když bylo zrušeno, se budou snažit o jeho obnovu.
Čestná uznání za výjimečné aktivity získaly: Klub seniorů Brno-Líšeň, TJ Kardio Liberec, Komunitní středisko Archa, Ostrava – Poruba.
Klub seniorů Brno-Líšeň organizuje volnočasové aktivity pro seniory již 13 let. Připravuje přednášky, zapojuje se do mezigeneračních aktivit. Klub se také zasloužil o zřízení dvou poraden v městské části: Právní a občanské poradny Dialog a Klára pomáhá. Klub se zasahuje o důstojný život a bydlení pro seniory. Senioři se účastní výzkumů, projektů, anket týkajících se této problematiky. Klub je také nedílnou součástí folklorních a společenských akcí v městské části, spolupracuje se základními školami a místními folklorními soubory. Jsou zapojeni do projektu Národní kronika.
Jaroslava Krejsová se po celý život angažuje v pomoci druhým a není ji lhostejné veřejné dění. Je autorkou knihy Přes Volary přešla smrt. Také je aktivní členkou výboru Svazu tělesně postižených ve Volarech a členkou seniorského klubu při Domu dětí a mládeže ve Volarech.
Jiří Hrubý je neúnavným propagátorem dalšího vzdělávání seniorů. Stál u zrodu internetového vzdělávacího centra pro seniory, podílel se na vzniku Univerzitního klubu seniorů.
Stanislav Jabůrek je členem městské rady pro prevenci kriminality v Brně a 21 let neúnavně podporuje bezpečí občanů. Je manažerem Koordinačního centra prevence. Pan Jabůrek dlouhodobě bojuje za přidělení prostředků takovým projektům jako je Senior akademie. Podporoval i projekt Senioři sobě. Také je řadu let členem kriminologické společnosti a jeho odborné statě jsou dohledatelné i na internetu.
Jana Tvrdková - in memoriam, paní Jana vedla klub seniorů v pražských Řepích a osobně se podílela na všech jeho akcích. Vzpomínat na ni budou děti z mateřského centra Řepík, kterým společně s dalšími členkami chodila dělat radost, pomáhala i klášteru Boromejek a obci. Byla obětavá, ochotná a předávala mnoho energie.
Klubem roku 2016 byl vyhlášen Klub seniorů Rožnov pod Radhoštěm, který funguje od roku 1993 a v současné době registruje přes 800 členů. Seniory aktivizuje formou vzdělávacích seminářů, besed či cvičení. Klub se aktivně účastní všech akcí projektu SenSen, zvítězil v obou ročnících štafetového plavání seniorů v rámci projektu „Přeplavme svůj La Manche“. Klub každoročně pořádá Ples seniorů (již 25. ročník), Mikulášské taneční odpoledne či Čaje o páté. Klub seniorů a město Rožnov reprezentuje pěvecký sbor Rosénka.
Na druhém místě se společně umístily Pomoc bližnímu z Loun a Komunitní středisko Kontakt Liberec.
Klub Pomoc bližnímu se aktivně zapojuje do celorepublikových akcí projektu SenSen a neustále se vzdělává. Účastní se i aktivit s partnerskými městy, hlavně Zschopau. Organizuje masopustní průvody, pořádá Mezinárodní den seniorů a v neposlední řadě spolupracuje s památníkem Lidice. Finance na provoz získává z grantů, svými příspěvky a příspěvky od sponzorů. Spolupracuje i se speciální MŠ v Lounech, na akcích vystupují děti z pěstounských rodin. Při ME v handbickách pomáhají senioři jako traťový dozor. Málokterý klub se může pochlubit tak rozmanitou činností.
Komunitní středisko Kontakt už devět let úspěšně funguje na principu nízkoprahového centra a pětidenním provozem, který každoročně navštíví víc jak 7 000 lidí. Také sdružuje 17 klubů seniorů. Zapojuje seniory do mezigeneračních projektů a již potřetí se těšil obrovskému zájmu jejich tábor pro seniory. Mezi nejvýznamnější projekty patří každoroční připojení ke Světovému dni proti násilí na seniorech. Kontakt dlouhodobě spolupracuje s Nadací Charty 77 a projektem SenSen. Velký ohlas má projekt Druhý život dětské knihy, díky němuž se vybralo 600 knih. Je úspěšným provozovatelem Taxíka Maxíka.
O třetí místo se dělí Klub důchodců Paskov a taneční skupina Jiřinky se SENzačními SENiory v KC Prádelna a se Senior klubem AKC Stará Garda P2.
Klub důchodců Paskov a taneční skupina Jiřinky spolupracují aktivně s městem, pořádají mimo jiné soutěže či počítačové kurzy, sčítání autobusů (zjišťují vytížení linek). Senioři se zapojili do akce zpřístupnění zámku Paskov pro širokou veřejnost. Klub se zapojil do soutěže „ERA pomáhá seniorům“, kde uspěl a získal finanční podporu. Jiřinky tančí na tanečních akcích a navštěvují domovy důchodců.
SENzační SENioři v KC Prádelna jsou unikátním společenstvím aktivních, vzdělaných, zvídavých a samostatných osobností. Prádelna připravila letos již třetí ročník Lednového turnaje SENzačních SENiorů ve stolním tenise. V létě jezdí na poznávací výlety mimo Prahu, účastní se výtvarných dílen a workshopů, fotografických vzdělávacích seminářů, besed, společenských večerů či koncertů. Dále provozují klub stolních her, iKavárnu nebo zdravotní gymnastiku. Množství aktivit probíhá ve spolupráci s mladšími generacemi, návštěvníky centra, dochází zde k mezigeneračnímu prolnutí a spolupráci.
Senior klub AKC Stará Garda P2 je zájmové sdružení při Asociaci kuchařů a cukrářů ČR. Členové klubu se účastní například nejrůznějších food festivalů, učí vařit mladé zájemce v mezigenerační nadaci Sdílen nebo pečou vánoční cukroví pro handicapované spoluobčany. Vše bez nároku na odměnu. Klub se podílel na založení gastronomického muzea v Praze. Nyní, když bylo zrušeno, se budou snažit o jeho obnovu.
Čestná uznání za výjimečné aktivity získaly: Klub seniorů Brno-Líšeň, TJ Kardio Liberec, Komunitní středisko Archa, Ostrava – Poruba.
Klub seniorů Brno-Líšeň organizuje volnočasové aktivity pro seniory již 13 let. Připravuje přednášky, zapojuje se do mezigeneračních aktivit. Klub se také zasloužil o zřízení dvou poraden v městské části: Právní a občanské poradny Dialog a Klára pomáhá. Klub se zasahuje o důstojný život a bydlení pro seniory. Senioři se účastní výzkumů, projektů, anket týkajících se této problematiky. Klub je také nedílnou součástí folklorních a společenských akcí v městské části, spolupracuje se základními školami a místními folklorními soubory. Jsou zapojeni do projektu Národní kronika.
TJ Kardio z.s., Liberec vznikla v roce 1980 z iniciativy MUDr. Malého s cílem zlepšit rehabilitaci kardiaků. Razí myšlenku, že srdeční onemocnění neznamená konec aktivního života. Pro seniory organizuje sportovní aktivity a vzdělává je. Snaží se seniory přivést od telenovel k pohybu a mezi své vrstevníky. Průměrný věk je 72 let, nejstarší aktivní člen má 91 let. Mimo sportovní zátěž je důležitý psychický efekt pozitivního přístupu členů Kardia k životu. Členové často žijí osaměle a pravidelný pobyt se stejně postiženými lidmi je vyvádí z pocitu osamění.
Komunitní centrum Archa, Ostrava - Poruba nabízí jako jediné centrum v Ostravě pro seniory program každý všední den. Spolupracuje s neziskovými organizacemi, zapojuje seniory do humanitárních aktivit. Od října v Arše startuje projekt Seniorské gymnázium. KC spolupracuje při svých akcích s neziskovými organizacemi např. ADRA a Strom života. KC zapojuje seniory do humanitárních aktivit. Senioři jsou zapojeni také do projektu Počteníčko s babičkou – dobrovolnická aktivita na dětském oddělení ve fakultní nemocnici Ostrava Poruba.
Seznam oceněných Cenou Senior roku 2016
Kategorie Senior/ka roku
1. místo: Libuše Žamberská
2. místo: Helena Voctářová
3. místo: Štefan Škapík
Čestná uznání převzali: Jitka Dvořáková, Jaroslava Krejsová, Jiří Hrubý, Stanislav Jabůrek, Jana Tvrdková – in memoriam
Kategorie Nejlepší klub roku 2016
1. místo: Klub seniorů Rožnov pod Radhoštěm,z.s.
2. místa: Komunitní středisko Kontakt, p.o. a Pomoc bližnímu svému z.s., Louny
3. místa: Klub důchodců Paskov a taneční skupina Jiřinky a Senzační Senioři v KC Prádelna a Senior klub Stará Garda P2
Čestná uznání za výjimečné aktivity získaly: Klub seniorů Brno-Líšeň, TJ Kardio Liberec, Komunitní středisko Archa, Ostrava – Poruba.
Olbram Zoubek - Zlatá síň - YouTube video
2015
Nadace Charty 77 ocenila v roce 2016 potřetí v rámci svého projektu SenSen (Senzační senioři) nejlepší seniory a seniorské kluby z celé republiky. Cenu Senior roku 2015 získala Anneliese Přikrylová z Rožnova pod Radhoštěm. Nejlepším klubem roku jsou senioři z Prachatic. Nadace také letos poprvé otevřela Zlatou síň SenSenu pro výjimečné seniory z řad veřejně známých osob a uvedla do ní sportovní legendu Danu Zátopkovou.
Cenu Senior roku uděluje Nadace Charty 77 od roku 2012 a jejím cílem je vyzdvihovat výjimečné počiny našich starších spoluobčanů a seznamovat s nimi širokou veřejnost. Ocenění má přispět k bourání stereotypů, které si často lidé se seniory spojují. Být starý neznamená být nemocný a nerudný, řada seniorů zůstává i navzdory věku činorodá a dál pracuje pro své okolí. Takové lidi ostatně hledá, sdružuje a podporuje i celý projekt SenSen.
Patronkou Ceny Senior roku je herečka Simona Stašová a ocenění každoročně seniorům předávají významné osobnosti veřejného života – vždy 1. října na Mezinárodní den seniorů. Letos se slavnostní vyhlášení výsledků konalo v pražském Divadle v Dlouhé a ocenění si odneslo celkem 17 seniorů a seniorských klubů. „Rozhodování bylo těžké. Každý nominovaný jednotlivec i klub si letos opravdu zasloužil ocenění. To ale nejde. Proto na pódium pro ceny vystoupala jenom část z nich. Ti všichni ostatní v divadle jim ale aplaudovali a měli radost. Hodně jsem v kuloárech slyšela větu: nevadí, budou tu další ročníky a máme tedy naději za rok,“ říká výkonná ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.
Seniorkou roku 2015 se stala dvaasedmdesátiletá Anneliese Přikrylová, která již sedm let vymýšlí program pro osm set vrstevníků z Klubu seniorů Rožnov pod Radhoštěm. Druhé místo patří Jiřímu Lesákovi, předsedovi Senior klubu ZVVZ Milevsko. A na třetí místo byly vybrány dvě dámy – Alena Bínová z Prachatic a Ivana Tomková z Poděbrad.
V kategorii Nejlepší klub roku ocenila nezávislá porota složená ze zástupců Nadace Charty 77, členů Rady projektu SenSen a partnerů Ceny skvělý Klub SenSen Prachatice, který se v tomto jihočeském městě v posledních třech letech výrazně zasadil o to, že senzační senioři jsou nedílnou součástí veškerého veřejného života města. Druhé místo získal pražský Klub REMEDIUM a jeho LouDkové divadélko a třetí skončila Čajovna u bludičky v obci Mokré.
Poprvé v historii Ceny Senior roku se také otevřela Zlatá síň SenSen. Jejím cílem je vyzdvihnout a ocenit veřejně známé osobnosti, starší spoluobčany, jejichž životní počiny či úspěchy ovlivnily celou naši společnost a slouží jako inspirace všem generacím. Jako první vstoupila do Zlaté síně SenSen legendární československá a česká atletka, olympijská vítězka a světová rekordmanka, 93-letá Dana Zátopková. Ocenění za ni převzala olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková.
Ve třetím ročníku Ceny Senior roku se sešlo téměř sto nominací. Podat je mohly seniorské kluby, společenské organizace, nezisková sdružení, samosprávy obcí, měst, krajů, školy všech stupňů, stálé kulturní a sportovní organizace. Nominovat mohli i jednotlivci, avšak pouze prostřednictvím výše uvedených subjektů.
Laureátka Anneliese Přikrylová; Foto: Jan Šilpoch
2014
Laureáti ceny Senior roku 2014 byli slavnostně vyhlášeni pod záštitou primátora hl. m. Prahy 1. října v pražském divadle ABC. Na vyhlášení navázalo speciální benefiční představení Shirley Valentine se Simonou Stašovou - členkou poroty ceny Senior roku - v titulní roli.
Moc a moc si vážíme všech nominací, které nám dorazily. A obdivujeme aktivní a inspirativní seniory.
V kategorii jednotlivců se seniorem roku stal Josef Procházka z pražských Řep.
Je duší seniorského klubu v Praze Řepy, je velice aktivní a organizačně zaštituje veškeré akce pro své seniorské okolí, kde zužitkuje své zkušenosti, které načerpal během života v Sokole, který vedl. Rozdává optimistickou náladu, motivuje a inspiruje seniory k aktivitám. Sportuje nejen sám, ale vede k tomu i ostatní seniory v Řepích.
V kategorii klubů se klubem roku stal Společenský klub ZVONKOHRA z Teplic.
Zakladatelem klubu Zvonkohra je paní Ing. Helena Voctářová. Dle paní PhDr. Ivany Slunéčkové, ředitelky regionální knihovny Teplice by měl být klub skokanem roku. Během necelých 6 měsíců své existence má raketový vzestup členů, velkou šíři aktivit a nápadů. Klub Zvonkohra konkrétně a dlouhodobě pomáhá seniorům, provozuje informační a vzdělávací aktivity ve prospěch seniorů, společensky významně využívá kvalifikace ve veřejném prostoru. Členové Klubu seniorů Arkadie se pravidelně a rádi zúčastňují jejich akcí, chválí programy z různých oblastí. Nabídka klubu Zvonkohra je velmi pestrá, většinu akcí organizují členové sami, přicházejí se svými náměty a realizují je podle svých nejlepších schopností. Všechna setkání podbarvuje, přátelská, neformální atmosféra. Díky tomu přicházejí do klubu stále noví členové, základna se velmi rychle rozrůstá.
2013
V roce 2013 bylo nominovaných 115 jednotlivců a 43 klubů. Ani neumíme vyjádřit, jak nás potěšil zájem o toto ocenění a především důvěra, kterou tímto nominovaní i ti, kdo nám o nich dali vědět, projevili. Ještě jednou děkujeme a přinášíme ukázku toho, jak pestrá paleta osobností se vedle sebe sešla. Konečné výsledky byly slavnostně vyhlášeny v odsvěceném kostele Pražská křižovatka v sobotu 7. prosince.
Zdeněk Joukl, laureát Ceny Senior roku 2013
Pan Joukl je aktivní senior, který na svých stránkách www.joukl.cz vytváří sociální projekty, v nichž se zabývá problémy nejen seniorů. V Jizerských horách provozuje kiosek, kde lidé platí za občerstvení tolik, kolik sami uznají za vhodné. V bývalé kočárkárně panelového domu upravil místnost, kde zdarma po 24 hodin denně nabízí počítač s přístupem na internet. Měl tři samostatné fotografické výstavy a v lednu připravuje další.
Milan Cafourek, získal čestné uznání poroty
Pan Cafourek, ač sám mladší senior, je stálicí na dobrovolnickém nebi, senior-roku-_046.jpgnavštěvuje seniory čtvrtým rokem na oddělení následné péče v nemocnici v Žatci. Je ve své práci vytrvalý a svým obětavým přístupem k pacientům je pro všechny vzorem a obohacením. Několikrát do týdně přichází k pacientům, aby si s nimi povídal, udělal jim nákup a přilepšil tak i těm, kteří jsou osamělí a nemá jim kdo přilepšit k nemocniční stravě. Je to pán, který v Žatci dlouhá léta pracoval ve třech firmách, tak ho často poznávají kolegové z práce a jsou rádi za spřízněnou duši. Pan Cafourek je vezme na vozíku ven, často i se svou fenkou Peggy a tím jim zpestří výlet po areálu nemocnice.
MUDr. Karel Horký, DrSc., získal zvláštní cenu poroty
Profesní postup profesora Horkého byl zásadně zpomalen politickým režimem,senior-roku-_027.jpg což jej neodradilo od trpělivé vědecké práce, zaměřené především na humorální regulaci krevního tlaku a patogenezi hypertenze. Postupně se stal mezinárodně uznávaným odborníkem, přednášel jako zvaný řečník po celém světě, tuto možnost měl však až po roce 1989. Prof. Horký do současné doby působí na II. interní klinice 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Podílí se stále na pedagogické činnosti. Mnoho let byl předsedou komise pro obhajoby kandidátských dizertačních prací, pracoval v prezidiu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Publikoval více než 450 časopiseckých sdělení, z toho více než 120 ve významných zahraničních časopisech, je autorem 22 monografií a skript. Jeho odborné kvality vedly k tomu, že se stal členem prestižní evropské společnosti pro klinický výzkum, členem International Society of Medicine, čestným členem American College of Physicians, Slovenské Internistické společnosti a Polské Internistické společnosti. V roce 2013 se dožívá 80 let.
PhDr. Zdeněk Mahler, získal zvláštní cenu poroty
Spisovatel, muzikolog a scénárista je významnou osobností, která již několik desítek let vzbuzuje respekt u všech generací. Jeho originální myšlenky a zásadní postoje k aktuálním společenským tématům mají vždy velkou odezvu a stávají se základem pro společenskou diskusi. Vážíme si proto jeho odvahy nebát se vybočit z řady a stát si za svými názory, které jsou podloženy bohatou životní zkušeností a vysokým intelektem.
Diplom získali:
Ing. Radoslava Máchová: v 64 letech vedoucí pilotkou letecké akrobatické skupiny The Flying Bulls. Je všestranná, ochotna vždy pomoci, skvěle reprezentuje v zahraničí, sportuje, zvládá mnohé řemeslné práce. Jejím heslem je, že stáří je stav mozku, a pokud ten funguje a nenechá se zlenivět, člověk nestárne.
Marie Šmejkalová: vystudovala po revoluci, již v důchodovém věku, dálkově speciální pedagogiku a od té doby vede v Neratovicích 2x týdně cvičení pro seniory. Pro seniory připravuje výlety, vzdělávací semináře. Dokázala prosadit bezbariérový přístup a výtah na městskou polikliniku. Účastní se také komunitního plánování, pomáhala mapovat bariéry ve městě. V domě s pečovatelskou službou připravuje cvičení pro seniorky na židlích a trénování paměti.
Ludmila Tvrdíková: i ve svých 85 letech je obecní kronikářkou a vytrvalou bojovnicí za záchranu místního kostela sv. Gotharda a kostnice. Sepsala a vydala knihu k 850. výročí první zmínky o Žehuni, provází v kostele, shání peníze na opravu památek, organizuje charitativní koncerty. Cvičí jógu a svou ohebností zahanbuje i mladší ročníky. Pro seniory ve svém okolí je velkou inspirací a motivací.
Zdena Hrůzová: pro řadu seniorů je kamarádkou, pomocnicí a vzorem. V rámci dobrovolnictví zajišťuje denně donášku dopisnic z městského úřadu obyvatelům města. Vede Senior country taneční klub Senzačních seniorů, je městem jmenovaná přísedící u soudu. Jako redaktorka vydává měsíčník místní organizace Svazu důchodců a je členkou rady seniorů města Prachatice. Je zakladatelkou pravidelné seniorské olympiády, získala titul Dobrovolník města Prachatice. Je dopisovatelkou a přispěvatelkou Deníku Prachaticka a internetových novin Prachatice.eu.
Jiří Soukup: sportovec, publicista a přítel výtvarného umění. V současné době je nejstarším maratóncem v ČR a veteránským rekordmanem ve skoku vysokém. V posledních letech dosahuje řady předních umístění v rámci kraje, na mistrovství ČR, Evropy i světa. Je také kurátorem královehradecké Galerie na mostě a spolupracuje při organizování výtvarného života v Hradci Králové. Jako velký úspěch vnímá hlavní roli v německém filmu Herbstgold - Na stupních vítězů, který sleduje přípravu pěti atletů z pěti evropských zemí na 18. seniorské mistrovství světa v atletice v Lahti.
František Vacek: v současné době působí v klubu Oldskautů v Polné a je zástupcem vedoucího kmene dospělých skautů. Již řadu let se podílí na kulturním rozvoji města. V posledních letech např. akce Po stopách krále Jiřího z Poděbrad s historickým výkladem a divadelním výstupem, čertovská nadílka v DDM, strojení stromku v Březině. Podílí se na přípravě a průběhu junáckého bálu, posezení oldskautů a přátel s pohoštěním a hudbou. Již mnoho let připravuje akce Vítání úplňku na Ochozi s tábořením, Olympiádu v neolympijských disciplinách, Setkání posázavských hastrmanů a táborové ohně. Píše divadelní hry pro místní divadelní spolek, vytváří i kulisy. Je hlavním tvůrcem Polenského betlému v životní velikosti. Jako řezbář a grafik reprezentuje město Polná v ČR i v zahraničí na mnoha výstavách.
Miroslav Jiskra: patří k prvním seniorům, kteří začali aktivně působit v komunitním centru Prádelna. Byl zde iniciátorem vytvoření herny stolního tenisu pro seniory, osobně obstaral potřebné vybavení, stal se stálým hráčem i nadšeným organizátorem neformálních turnajů, trénuje nejen seniory ale i děti. Pomáhá také při zajišťování akcí pro širokou veřejnost, vždy je ochoten pomoci i když sám vlastní průkaz ZTP. Podle názoru vedoucí odboru sociální problematiky Prahy 5, paní PhDr. Volechové, je jedním ze seniorů, kteří dokazují, že senioři jsou aktivní, jsou schopni předávat velmi cenné životní zkušenosti a bojovat s předsudky stáří.
Kategorie klubů:
Komunitní centrum Prádelna Praha 5, laureát ceny Senior roku senior-roku-_037.jpg
Klub vznikl spontánně ze skupinky seniorů, kteří se původně scházeli na kurzech práce s počítačem, a postupně se okruh aktivních seniorů rozrůstal zejména díky podpoře projektu SENzační SENioři. Tato podpora umožnila rozšířit pestrost a četnost nabídky aktivit. V současné době nabízí: pravidelné kurzy PC, internetovou kavárnu jako místo setkávání a poradnu s digitální technikou, zdravotní gymnastiku, dva seniorské taneční soubory, zpívání s harmonikou, stolní tenis. Kromě pravidelných aktivit se senioři zúčastňují letních poznávacích výletů mimo Prahu, výtvarných dílen, fotografických a vzdělávacích seminářů, společenských večerů, koncertů. Senioři sami aktivně spoluvytvářejí programy pro sebe a podílejí se na přípravě akcí pro veřejnost. Zde všude se setkávají s odlišnými skupinami a dochází ke vzájemnému propojování. Senioři z KC Prádelna jsou výrazné, aktivní a zvídavé osobnosti, pro které věk není limitujícím faktorem, ale příležitostí uplatnit získané životní zkušenosti, dále se vzdělávat a zajímat o dění kolem sebe.
Dotazy ohledně ochrany osobních údajů
Máte-li nějaký dotaz ohledně nakládání s Vašimi osobními údaji, můžete se na nás obrátit na kontaktech uvedených níže:
Nadace Charty 77
Melantrichova 5
110 00 Praha 1
Czech Republic
E-mail: nadace77@bariery.cz
Tel.: +420 224214452
Číslo datové schránky: 2iiwkfv
IČO: 00417904
DIČ: CZ00417904
nebo nás můžete kontaktovat prostřednictvím formuláře: