Legenda Marlene Dietrich
O krásce s uhrančivým pohledem
Výrazné lícní kosti, dokonalá tvář, zastřený pohled, vystínované rysy, poněkud chladný výraz, žena vamp, žena osudová, tajemná - bořící mýty, tak ji známe z fotek a filmů. Byla vzdělaná, nadprůměrně inteligentní, přitom nesmírně provokativní a sexy, nejen v oblecích pánského střihu - herečka, zpěvačka, tanečnice, dnes bychom řekli i bavička, s přísnou německou výchovou a silným rodinným akcentem, zásadová, a přesto nekonvenční.
Narodila se v Berlíně, milovala Francii, mnoho let však žila a točila filmy v Americe. Chtěla být houslistkou, ale problémy se zápěstím ji přesměrovaly ke studiu herectví. Mezi její přátele patřily nejvýraznější osobnosti z oblasti kultury, literatury a umění. Jako filmovou hvězdu ji stvořil režisér Josef von Sternberg a proslavil ji film „Modrý anděl.“ Odmítla nacismus, proti kterému otevřeně a aktivně vystupovala. Protiválečná tématika se ostatně objevuje často i v jejích písních. I přes nejednoduchý osud a pohnutý život se dožila úctyhodných devadesáti let. Svůj poslední film natočila v roce 1978. Zemřela v roce 1992, stárla s grácií, jako pravá dáma, a již za svého života se stala legendou. Vzhledem k délce její životní pouti, měla možnost prožít všechny velké společenské i politické změny a zvraty minulého století. A že jich to dvacáté přineslo víc než dost. Málo se ví, že M. D. se podílela na vzniku mnoha filmových dokumentů, které se staly nejen retrospekcí, ale i reflexí na události a vývoj zejména v poválečném Německu, ale i ve světě.
Ostatně, svůj odpor k nacismu vyjádřila jasně, když vstoupila do americké armády a došla s ní až do Evropy. Několikrát navštívila i Čechy, měla vztah k Ústí n. L., protože odtud pocházeli rodiče jejího manžela, s nímž se, mimochodem, nikdy nerozvedla, ačkoli žili celá léta odděleně. Petr Kašpar nám představil Marlene v zajímavém vyprávění o jejím životě a čtrnácti písních, které vznikly v průběhu její umělecké kariéry. Přenesli jsme se s ní do různých epoch minulého století, a tím pádem i do tehdejších dramatických, často fatálních, událostí, které ovlivnily její osud, stejně jako osudy jiných jednotlivců i národů. Byla to jedna z nejzajímavějších hudebních přednášek, vlastně životopisná, a navíc věnovaná originální ženě, kterou její doba nejen stvořila, ale i potřebovala a uznávala, a to včetně mnoha slavných mužů. Ostatně, nemýlit se a být ve správnou dobu na správném místě patřilo k jejímu úspěšnému životnímu krédu. Nabízí se otázka, co by asi Marlene řekla na podobu dnešního světa?
Zapsala: Dana Marková
P.S. Inspirace pro čtenáře! O Marlene vznikla řada knih, svůj životopis si napsala také sama. Soukromí si však hlídala. Člověkem, který ji znal opravdu důvěrně, byla její dcera, i ona sepsala vzpomínky na svou slavnou matku. :-)