Login

Fb

Národní kronika

Uchovávání vzpomínek a pamětí pro další generace

Ve čtvrtek 10. 8. připutuje výstava Národní kroniky Národ o sobě z Českých Budějovic na náměstí Václava Havla v Praze. Velkoformátové fotografie osobností známých i méně známých představí ty, kteří do Národní kroniky již přispívají svými vzpomínkami a kteří chtějí šířit myšlenku uchovávání vzpomínek a národní paměti pro další generace.

Národní kronika je projekt Nadace Charty 77/ Senzační senioři, který vznikl ve spolupráci s Národním muzeem v roce 2012. Má ambici stát se největším elektronickým archivem tzv. malých dějin. Každý může vložit svoji vzpomínku velice snadno díky jednoduchému formuláři na webových stránkách www.narodnikronika.cz

„Myslím si, že osobní vzpomínky, to co jsme prožili a zažili, je to nejcennější, co máme a je škoda to neuchovat pro budoucnost. To Národní kronika jednoduše a lehce umožňuje a mě navíc těší, že i spojuje lidi, rodiny, známé. Navíc vložené vzpomínky dostávají k dispozici i badatelé z Národního muzea a doplňují těmihle drobnými příběhy velké dějiny naší země. Jde o unikátní projekt naší nadace,“ doplňuje ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků.

Patronem Národní kroniky je historik a spisovatel Zdeněk Mahler. Do projektu se zapojil režisér a herec Jan Kačer, herečka Iva Janžurová, houslista Pavel Šporcl, spisovatelka a kurátorka Kateřina Tučková a další.

Výstavou chce projekt oslovit co nejširší veřejnost. Chce upozornit na to, že je kam své vzpomínky, své příběhy uložit, že se neztratí. Naopak je velmi důležité, aby návaznost mezi generacemi nebyla přerušena. Nenechme upadnout v zapomnění události našich životů.

Přijďte se inspirovat na putovní výstavu Národní kroniky a začněte psát své vzpomínky.

Termíny výstavy:

13. 7. – 9. 8. Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice

10. 8. – 30. 8. Náměstí Václava Havla, Praha, zahájení v 17 hodin

1.9. - 30.9. Náměstí Svobody, Teplice

1.10. - 15.10. Prachatice

15.10. - 30.10. Brno - Líšeň

 

Koncepce výstavy: Nadace Charty 77 / SenSen - Senzační senioři Autoři fotografií: Bohdan Holomíček, Jiří Štarha, Karel Rabenhaupt Kurátor: Miroslav Houška Produkce a realizace: Smart Point, SenSen

Redakce SenSen (KS),
Nadace Charty 77,
8/9/2017