Výlet do KY.BY. zahrady
Svaz tělesně postižených vyrazil na poznávací výlet do Chluman a Bošic. Navštívili bylinkovou zahradu v Chlumanech KY.BY. a také ve vísce Bošice vzhlédli zpracování vlny, podpořil chráněnou dílnu NA VLNĚ .
Jak nám sdělila Věra Davidová, „V KY.BY. zahradě nám vedoucí vyprávěla o vzniku přírodní zahrady, která je v Chlumanech od roku 2011. Stejně tak poté v Bošicích, v chráněné dílně Na VLNĚ, kde se nám krásně věnovali. Přivezli jsme si odtud řadu upomínek – květin, oveček, zimní čepici z pravé vlny, ručně vyrobené výrobky.“
Bylinková a květinová zahrada nabízí od května do října sazenice nejrůznějších bylinek a léčivek, přes 20 druhů čerstvě řezaných bylinek přímo ze záhonů, čerstvě řezané klasické venkovské květiny přímo ze záhonů, sezonní plody ze zahrady (zelenina, ovoce), prodej zemědělských přebytků od malopěstitelů ze širokého okolí a také možnost posezení v příjemném prostředí bylinkové a květinové zahrady, prvky ekologické zahrady – hmyzí dům, vrbová chýše, bylinková spirála…, přednášky a kurzy o bylinkách a léčivkách pro širokou veřejnost, prostor pro výuku dětí ze základních a mateřských škol v rámci environmentální výchovy.
Netradiční tkalcovna na vlně byla otevřena v roce 2013 za účelem obnovy zpracování přírodního materiálu – VLNY. Netradiční tkalcovna na vlně je provozována jako chráněná dílna. Vznikla zde pracovní místa pro invalidní občany, kteří těžko nacházejí pracovní uplatnění. Díky různorodosti pracovních činností v dílně a hlavně různorodosti vloh a schopností zaměstnanců vzniká pestrá mozaika netradičních vlněných výrobků, za kterou se skrývá ještě pestřejší mozaika lidských osudů. V chráněné dílně na vlně zpracovávají surovou vlnu tradičním způsobem – praním, česáním, barvením, předením, tkaním, plstěním. Farma a tkalcovna Na vlně se zabývá chovem zvířátek pouze na vlnu a zpracováním šumavské vlny a netradičními výrobky z vlastních chovatelských zdrojů. Jak uvedli majitelé:
"Ctíme tradice, ale zároveň teprve hledáme cestu, jak je začlenit do našeho moderního života. Proto se považujeme za tkalcovnu více netradiční, než tradiční. Jdeme cestou plnou objevů, objevujeme stále nové a nové principy, které byly využívány již dávno našimi předky."
Doporučujeme navštívit všechny místa.
Hanka RH+