Login

Fb

Seniorkou roku je Blanka Tuscherová z Brna. Do Zlaté síně vstoupila Eva Jiřičná

Slavnostní vyhlášení Ceny Senior roku 2018 proběhlo v Divadle ABC v Praze. Všem oceněným gratulujeme!

Cena Senior roku 2018 zná své vítěze. Nejaktivnější a nejpříkladnější seniory a seniorské kluby z celé republiky ocenil již pošesté projekt SenSen (Senzační senioři). Seniorkou roku 2018 se stala Blanka Tuscherová z Brna-Líšně, první místo v kategorii Nejlepší klub získali dohromady Senzační senioři z KC Prádelna a KC Louka v Praze. Do Zlaté síně SenSenu vstoupila architektka a designérka Eva Jiřičná.

Cenu Senior roku každoročně vyhlašuje projekt SenSen (Senzační senioři) Nadace Charty 77. Cílem projektu je upozornit na výjimečné osobnosti z řad seniorů, ocenit jejich aktivní činnost, obětavost pro druhé i práci v komunitní oblasti. SenSen vyzdvihuje dnešní seniory jako nedílnou aktivní a vzdělanou část společnosti, která by neměla být opomíjena. Ocenění má inspirovat ostatní seniory v jejich vlastním životě a posilovat jejich sebevědomí a sebedůvěru.

V šestém ročníku Ceny Senior roku se sešlo celkem 73 nominací. Výjimečné seniory a seniorské spolky navrhovaly seniorské kluby, společenské organizace, nezisková sdružení, samosprávy obcí, měst, krajů, školy, stálé kulturní a sportovní organizace. Slavnostní vyhlášení laureátů proběhlo již podruhé v pražském divadle ABC. Patronkou ceny byla i letos herečka Simona Stašová, která na závěr setkání věnovala přítomným divadelní představení Vězeň na Druhé Avenue.

sensen_senior_roku_004_stasova__jirku.jpg

„Porota to má pořád stejně těžké. Ať rozhodovala v prvním, anebo v letošním šestém ročníku. Desítky nominovaných, jeden lepší příběh než druhý. Mě nejvíc těší, že se senzační senioři opravdu rozmnožili do celé republiky a že získávají to renomé ve společnosti, které jsme chtěli pomáhat vytvářet i naším projektem. O tom mě přesvědčily přibývající nominace představitelů měst a míst, kde skvělí, senzační senioři žijí. Z toho mám největší radost,“ doplňuje ředitelka nadace Charty 77 Božena Jirků.

Titul Seniorka roku 2018 od nezávislé poroty získala Blanka Tuscherová, neúnavná organizátorka aktivit pro seniory a dlouholetá vedoucí Klubu seniorů Brno-Líšeň. Druhé místo obsadil Zdeněk Svoboda, spoluzakladatel Nadačního fondu Lepší senior, který přednáší pro své vrstevníky po celé republice. Třetí místo udělila porota vedoucí píseckého Senior-Pointu Alexandře Zajíčkové. Dalších 14 seniorů a seniorek dostalo od poroty za svou vitalitu a činnost pro druhé čestné uznání.

sensen_senior_roku_001_1_klub_pradelna_louka.jpg

V kategorii Nejlepší klub roku 2018 získala první místo dohromady dvě vzájemně provázaná pražská komunitní centra – KC Prádelna a KC Louka. Druhé místo obsadil Senior klub ZVVZ, Milevsko. Třetí skončil litoměřický spolek LiPen, kde se senioři nejen potkávají na nejrůznějších akcích, ale také společně tvoří v rámci Klubu tvůrčího psaní. Dalších 14 seniorských organizací dostalo od poroty čestné uznání. Všechna ocenění jsou spojena také s finanční odměnou.    

Po Daně Zátopkové, Olbramu Zoubkovi a Františku Janouchovi byla uvedena do Zlaté síně SenSenu světoznámá architektka a designérka, profesorka Eva Jiřičná. „Člověk se v mém věku na věci dívá s větším odstupem. Většinu z nich už neprožívá poprvé, ale podruhé, nebo potřetí. V mládí člověk kritizuje všechno a každého, včetně sebe. Až pak si uvědomí, kolik je to práce a energie jenom žít. Klidnost. Tolerance. To přijde s věkem,“  říká Eva Jiřičná.   

sensen_senior_roku_001_cena-poroty_rabenhauptova.jpg

V roce 2018 byla také podruhé udělena Mimořádná cena poroty: „Inspirativní žena“. Cenu získala Hanka Rabenhauptová, hybatelka snad všech seniorských aktivit v Prachaticích.

Čestná uznání pro jednotlivce:
Jiří Eichner, Věra Javůrková, Miroslav Bojanovský, Alenka Panáková, Marie Straková, Helena Kvapilová, Helena Kleczková, Hana Papežová, Jitka Červenáková, Antonín Procházka, Věra Harrerová, Karel Sýkora, Damjan Prelovšek, Věra Popelková

Čestná uznání pro kluby:
Klub seniorů Rožnov pod Radhoštěm, z.s., Seniorské sdružení TANČÍME V KRUHU, Rada seniorů Jeseník, Pilotní klub 1. stíhacího leteckého pluku "Zvolenského", Stará Garda kuchařů a cukrářů ČR, Seniorklub (pod Rodinným centrem volného času) Městec Králové, Taneční soubor ZNOJEMSKÉ GRÁCIE, Aktivní senioři Bruntálu, z.s., Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků, Klub seniorů Praha 15, Klub P ͯ Loukov, Komunitní centrum Právě teď, Senior klub Metrostav, Klub českých turistů - odbor TK Štětí

Další fotografie najdete na facebookovém profilu projektu SenSen.
Redakce SenSen (LN),
9/30/2018