Za několikaminutovou reportáží jsou hodiny natáčení
V Pardubicích zaujal projekt Médiím na kloub.
Na naší schůzce v Krajské knihovně v Pardubicích jsme měli příležitost dozvědět se, jak přijít „Mediím na kloub“. Přijeli k nám pan Zdeněk Svoboda z Nadačního fondu Lepší senior, pan David Kudrna z Národního ústavu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB) a redaktorka ČT Pavla Kubálková.
Pan Svoboda nás provedl principem „fake news“ a jak je rozpoznávat - velmi dobrá přednáška pro zlepšení naší mediální gramotnosti. Další příspěvky velmi pěkně okomentovala paní Lenka:
„Přednáška byla velmi přínosná. Zejména pak příspěvek pana Davida Kudrny z NUKIB, který se týkal ochrany uživatelů PC před možností zneužití osobních dat v důsledku podcenění tvorby přístupových hesel do sociálních sítí (včetně uvedení příkladů, jak nejlépe postupovat při jejich vytváření) a doporučeními, jak se vhodně zachovat v případě obdržení nevyžádaných či podvodných zpráv. Zajímavé bylo i vyprávění redaktorky Událostí ČT paní Pavly Kubálkové, při kterém kterém jsme se dozvěděli celý proces vytváření konkrétního příspěvku, a to od získání informace, příslušných komentářů dotčených účastníků, vyjádření respondentů až po konečnou podobu, kterou můžeme sledovat v televizi. Mnohdy si tak ani neuvědomujeme, kolik profesionálních kroků je třeba učinit k odvysílání několikaminutové zprávy v televizi.“
Po skončení se ještě dlouho diskutovalo s přednášejícími. Z ohlasu posluchačů je zřejmé, že přednášky o mediální gramotnosti jsou v dnešní době pro nás velmi důležité.
Blažková Eva,
za SenSen při Krajské knihovně Pardubice