ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

"Tablety od srdce" propojí seniory v domovech s jejich rodinami

Nový projekt pomáhá překonat samotu v době karantény.

Videohovory, které spojí stovky seniorů v zařízeních sociálních služeb s jejich rodinami a blízkými v době karantény, umožní unikátní projekt darovaných tabletů. Pro projekt „Tablet od srdce“ se spojilo několik společností a neziskových organizací, aby izolovaní senioři mohli co nejdříve opět navázat co nejpřirozenější spojení se svými blízkými. Je mezi nimi i Nadace Charty 77 - Konto Bariéry.

Státem aktuálně nařízená opatření týkající se pandemie COVID-19 jsou obzvlášť stresující pro klienty pobytových sociálních služeb, jakými jsou například domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a domovy pro osoby se zdravotním postižením, kterých je v České republice přes 750. V těchto zařízeních platí absolutní zákaz návštěv a mnohde je navíc omezen pohyb i běžné denní aktivity klientů.

Aby nelehkou situaci seniorům, jejich rodinám a blízkým ulehčila, iniciovala společnost Philip Morris ČR ve spolupráci s Nadací Charty 77 - Kontem Bariéry projekt darovaných tabletů „Tablet od srdce“. Ten umožní vzájemné propojení seniorů s rodinami a přáteli pomocí videohovorů, protože vizuální kontakt, tedy kontakt „z očí do očí“, je podle mnoha studií velmi důležitý pro zvládání stresových stavů a lepší psychický stav.
„Seniorům se v nadaci věnujeme už osm let a umíme to. V rámci projektu SenSen (Senzační senioři) propojujeme desetitisíce aktivních lidí z celé republiky. Jsme rádi, že můžeme seniorům pomoci i v době karantény, kdy se setkávat nemohou, a to ani se svými blízkými,“ říká ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků. 

„Uvědomujeme si, jak těžká pro seniory, ale i jejich blízké musí současná situace být a jak silně se jich vzájemné odloučení dotýká, proto jsme se rozhodli pomoci,“ říká Andrea Gontkovičová, generální ředitelka Philip Morris ČR, a dodává: „Také starší lidé potřebují své blízké vidět a vnímat jejich emoce, byť zprostředkovaně. Písemný kontakt nebo telefonát v současné době seniorům nestačí.“

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR převzala prostřednictvím Nadace Charty 77 od Philip Morris ČR celkem 900 tabletů, které tato společnost do jednotlivých zařízení doručí již naprogramované a zaškolí personál. Na projektu se podílí také společnost Mall Group, dodavatel tabletů, a společnost Vodafone, která do všech tabletů zdarma věnovala SIM karty s datovou konektivitou. Deník BLESK pak poskytl do každého tabletu licenci předplatného BLESK Premium.

„Je to takový komunikační most. A mosty se musejí v nouzovém stavu stavět rychle,“ oceňuje nápad a rychlou pomoc několika firem Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, která se v projektu stala prostředníkem a odborným garantem mezi dárci a samotnými poskytovateli.

Záměr byl již v březnu v pilotní fázi úspěšně ověřen v síti osmi zařízení Alzheimer Home pro klienty s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demencí. Každý domov byl vybaven tabletem s komunikační aplikací WhatsApp, který rodinným příslušníkům umožňuje zavolat na určené telefonní číslo a skrze vlastní chytrý telefon se tak za pomoci personálu domova videohovorem přímo spojit se svým blízkým. Podle předsedy správní rady ústavu Borise Šťastného se projekt setkal s obrovským zájmem. „Denně na každém z tabletů probíhají desítky hovorů rodin s našimi klienty. Seniorům tato pomoc přináší lásku, radost a naději,“ uvedl.
 
Redakce SenSen (LN),
09.04.2020