ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Krásna je rodná zem i v písni

Název koncertu, kterým se v Praze představil Ženský sbor Českého spolku na Slovensku z Košic.

Česká republika. Slovenská republika. Kterou vlastně můžeme považovat podle obsahu písní za rodnou? Někteří umíme zazpívat v jednom i druhém jazyce. Po rozdělení původního státního celku mnozí Slováci zůstali v České republice a Češi na Slovensku. Proč asi. Po létech práce a života v jedné, či druhé zemi usoudili, že kořeny zapustili tam, kde aktuálně žijí. Pominu, že se politici nepokoušeli příliš ptát občanů, zda stojí o rozdělení národů do dvou státních celků. Občané se rozdělení nebránili dost intenzivně. Stalo se. Ale mnohým z nás se zalesknou oči vždy, když se najde příležitost.

Krásna je rodná zem i v písni, to je název koncertu, kterým se v Praze představil Ženský sbor Českého spolku na Slovensku z Košic. Koncert byl mimo jiné realizovaný i zásluhou fondu na podporu kultury národnostných menšín Slovenskej republiky. Důležitější ale byly osobní vazby dvou přítelkyň. Tím došlo k zajímavému paradoxu. Česká děvčata žijící na Slovensku u nás v pražském klubu přivítala košičanka. Jak k tomu došlo popíše dál Ria Szitányiová sama.

Plán sa zrodil už koncom roku 2018. Oslovila ma predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová, moja priatelka.
„Ahoj, viděli jsme tě v televizi. Představovala jsi váš klub seniorů v Řepích a napadlo mne, že by se vám náš sbor Českého spolku v Košicích mohl oživit program“.
Slovo dalo slovo, byla to zajímavá nabídka a dohodly jsme se. Koncert jsme naplánovaly na květen 2019.

Sama bych nic nezmohla, proto jsem seznámila zástupkyni ředitele CSZS Řepy Mgr. Moniku Čermákovou s možností realizace koncertu pro seniory u nás v Řepích. Paní Monika byla nadšená a jako zkušená manažerka, ihned rozběhla akci, jak a kde by se mohl koncert ještě uskutečnit. Oslovila spolek Zrakově postižených v Praze 2 a Domov sv. Karla Boromějského v Řepích, jmenovitě Ing. Moniku Strakovou. Dvě šikovné Moniky a já jsme se dohodly a tři koncerty našich českých přátel ze Slovenska se mohly uskutečnit.

Podařilo se. Ženský sbor Českého spolku z Košic-ze Slovenska v dokonalém aranžmá předvedl směs českých, moravských a slovenských lidových písní a písně z původního repertoáru Osvobozeného divadla. Co píseň to perla a úžasná jazyková čistota.

Pro účinkující i nás posluchače to byl silný zážitek. Zpívající děvčata se u nás jistě cítila doma. Pro nás ať už jsme nějaký ten rok prožili na Slovensku, nebo se se slovenštinou střetávali jinak, pro všechny společně s účinkujícími to byla především dojemná připomínka naší sounáležitosti a děti měly příležitost na vlastní uši posoudit neskutečnou příbuznost obou jazyků a melodičnost předvedených písní.
Koncerty pět a dvaceti členného Ženského sboru Českého spolku v Košicích pod vedením sbormistryně Moniky Tomčákové a za klavírního doprovodu Zuzany Žegleňové byly v každém případě nejen zajímavé, ale hlavně samotným setkáním neskutečně citové. Opět jsme si mohli připomenout, že politici spolu s ekonomy před časem nějak propočítali, že rozdělení obou částí jednoho původního státu může být výhodné, ale srdíčka a zapuštěné kořeny jsou nade vší ekonomickou výhodnost.

Vladimír Hejnic a Mária Szitányiová
Vladimír Hejnic,
Klub seniorů Řepy,
03.06.2019