Login

Fb

Lysá Hora, Pivovar Ostravice a výstava dřevěných soch

Zájezd podporovaný městem Paskov a Moravskoslezským krajem.

Pro Paskovské a Oprechtické seniory uspořádalo město Paskov a Moravskoslezský kraj tematický zájezd pod vedením p. Lyska na Lysou horu a do pivovaru na Ostravici.

Jedinečný výstup autobusem, až na samý vrchol Beskyd, byl pro nás mnohé neuskutečnitelný. Bezručova chata, která vyhořela, a o její znovuzrození, aby sloužila dál všem příchozím, i klubu Českých turistů. Ve společném prostoru této chaty nás přivítal ing. Stejkalík, rodák a milovník tohoto kraje, který 18 let bojoval za vyřízení formalit k obnově této turistické památky. Chata je postavena ze sbírek i darů jednotlivých občanů, firem a okolních obcí. Na obvodní zdi jsou tabulky se jmény těch, kteří přispěli na obnovu této stavby.

Samozřejmě společné foto je u kamenného sloupu-nejvyššího bodu Lysé hory. Meteorologická stanice a mohutný stožár šířící všechny signály do okolí je nepostradatelný pro okolní kopcovitý kraj. Počasí nám přálo, teplota 28 stupňů a nádherná viditelnost do celého kraje.

Přesun do Ostravice, kde řeka Ostravice rozděluje Moravu a Slezsko. Zastávka v Beskydském pivovárku, kde jsme prošli celým provozem - od varny až po plnění do lahví. Piva se tam vyrábějí - ležáky i ta vícestupňová, nepasterizovaná a nefiltrovaná.  V horkém dni jsme se příjemně osvěžili.

Prohlídka v soukromé zahradě dřevěných soch, kde jsou sochy v životních velikostech od pohádek, vodníků, elfů, domácích zvířat i narozením Ježíška i s třemi přicházejícími králi, kteří nesou dary.
Sochař L. Vančura si splnil svůj sen. Procházkou mezi jednotlivými exponáty v prostoru této zahrady dává návštěvníkovi prožít jedinečnost souznění tohoto okamžiku.

Děkujeme všem, kteří nám umožnili tuto jedinečnou akci.

Za klub důchodců Paskov napsal Antonín Jankůj


 
Anna Zemanová,
Klub důchodců Paskov,
7/3/2019