Login

Fb

Cena Senior roku

Cenu Senior roku vyhlašuje projekt SenSen (Senzační senioři) Nadace Charty 77 každoročně od roku 2013.

Cílem Ceny Senior roku je podpora seniorů jako významné části naší společnosti a zdůraznění jejich výjimečných výkonů a počinů. Ocenění má inspirovat seniory v jejich vlastním životě a posilovat jejich sebevědomí a sebedůvěru. Výběr oceněných a prezentace jejich práce široké veřejnosti je šancí pro postupné rozbití stereotypů v nazírání na život seniorů. Patronkou Ceny Senior roku je od jejího počátku herečka a filantropka  Simona Stašová. 


Nominace na Cenu Senior roku

Nominovat na Cenu Senior roku mohou seniorské kluby, společenské organizace, nezisková sdružení, samosprávy obcí, měst, krajů, školy všech stupňů, stálé kulturní a sportovní organizace. Nominaci může podat i jednotlivec, avšak pouze prostřednictvím výše uvedených subjektů.


Kategorie

Senior/ka roku
Nejlepší klub roku
Zlatá síň SenSenu


Nominujte jednotlivce a kluby, kteří:
• se angažují ve prospěch řešení veřejných problémů v místě/regionu
• konkrétně a dlouhodobě pomáhají seniorům
• provozují informační a vzdělávací aktivity ve prospěch seniorů (vč. obrany práv spotřebitelů, bezpečnosti, důstojného bydlení atp.)
• dlouhodobě a efektivně pracují na řešení sociálních problémů (i ve prospěch další skupin -  děti, lidé s postižením, osamělé matky)
• společensky významně využívají celoživotní kvalifikace ve veřejném prostoru (obětaví lékaři, učitelé, odborníci na sociální oblast, právníci se zaměřením na lidská práva atd.)
Jednotlivci musí být minimálně 60 let. 

O udělení ocenění rozhodne nezávislá porota. 
Nominační období na Cenu Senior roku 2020 bude vyhlášeno v květnu.


Výsledky Ceny Senior roku 2019


V roce 2019 se konal už sedmý ročník Ceny Senior roku. Seniorkou roku 2019 se stala psycholožka Lidmila Pekařová z Pardubic, první místo v kategorii Nejlepší klub získalo Společenství vdov a vdovců ze Zlína. Do Zlaté síně SenSenu vstoupil chirurg Pavel Pafko.

Porota vybírala z celkem 104 nominací.  „Vybírat z více než stovky nominací nejlepší jednotlivce a kluby bylo opravdu těžké, ocenění by si zasloužil snad každý z nominovaných,“ říká ředitelka nadace Charty 77 Božena Jirků. A dodává: „Aktivita seniorů v celé republice mě nepřestává překvapovat. Jestli jsme k tomu projektem SenSen alespoň trochu přispěli, je to jedna z nejlepších aktivit, která se nadaci povedla.“Patronát nad Cenou Senior roku převzala i v sedmém ročníku herečka a filantropka Simona Stašová. Vyhlášení laureátů proběhlo 30. září v Pražské křižovatce v Praze. Slavnostním ceremoniálem provázela herečka a moderátorka Tereza Kostková a odpoledne zpestřilo hudební vystoupení folkové skupiny Spirituál kvintet.

Druhé místo v kategorii jednotlivců obsadil Jaroslav Švihla, akademický malíř ze seniorského S-Art klubu v Liberci. Třetí místo udělila porota Věře Stichové, která je dlouholetou předsedkyní oddílu Klubu českých turistů ve Svitavách.  Dalších pět seniorů a seniorek dostalo za svou vitalitu a činnost pro druhé čestné uznání: Milena Liptáková, Louny, Ludmila Procházková, Javorník, Naděžda Stejskalová, Unhošť, Mária Szitányiová, Praha-Řepy, Vlastimil Úlehla, Hulín.

A porota udělila také jednu zvláštní cenu, sice v kategorii jednotlivců, ale pro dvojici. Získalo ji „Senzační duo“ Karel a Karel z Prachatic. Karel Rabenhaupt a Karel Hrůza, kteří provádějí seniory z Prachatic i okolí světem počítačů a fotografie. 

V kategorii klubů udělila porota dvě druhá místa: klubu Úsměv=Zdraví z Lovosic, který se neúnavně věnuje propagaci zdravého životního stylu a prevenci rakoviny prsu, a Klubu seniorů číslo 8 v Mostě. Třetí skončily rovněž dva kluby: rychle se rozvíjející Senior klub Kamenice a Ú-holky (pozdní sběr) z Úholiček, které jsou tažnou silou celé obce.O jednu významnou osobnost ve zralé věku se také rozrostla Zlatá síň SenSenu. Vstoupil do ní vynikající břišní a hrudní chirurg a transplantolog, profesor Pavel Pafko. SenSen ocenil jeho neutuchající pracovní nasazení, propagaci zdravého životního stylu i angažmá na poli charity. „Každý má nějaké potíže, někoho bolí kolena, někoho kyčel, někdo zapomíná, jsou různé neduhy stáří. Co bych seniorům, mezi které se počítám, poradil, je, aby viděli to pozitivní v životě. Radujme se, že jsme, každý den stojí za to. Pocit pohody a štěstí je v naší mysli,“ říká emeritní přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol.   

V roce 2019 byla také potřetí udělena Mimořádná cena poroty. Cenu „Srdcařka“ získala Jana Hartvichová, nenápadná a mimořádně skromná žena, za kterou je však obrovské množství práce pro jihočeské seniory, a která stojí ve vedení českobudějovického Klubu Aktiv. Všichni ocenění dostali kromě diplomů a drobných dárků také finanční odměnu.

Medailonky všech oceněných naleznete zde. 

Fotogalerie je zde. 

V případě dotazů nás můžete kontaktovat prostřednictvím formuláře níže a nebo na e-mailech marie.knotkova@bariery.cz / info@sensen.cz.


Enter security code:
 Security code