Login

Fb

Cena Senior roku 2018

Cenu Senior roku vyhlásila Nadace Charty 77 v rámci svého projektu Senzační senioři

Cílem je podpora seniorů jako významné části naší společnosti a zdůraznění jejich výjimečných výkonů, počinů a prací. Ocenění má inspirovat seniory v jejich vlastním životě a posilovat jejich sebevědomí a sebedůvěru. Výběr oceněných a prezentace jejich práce široké veřejnosti je šancí pro postupné rozbití stereotypů v nazírání na život seniorů.

Kategorie

Nejlepší senior/seniorka
Nejlepší klub
Zlatá síň SenSenu

Kompletní seznam oceněných

Seniorkou roku 2018 se stala Blanka Tuscherová z Brna-Líšně, první místo v kategorii Nejlepší klub získali dohromady Senzační senioři z KC Prádelna a KC Louka v Praze. Do Zlaté síně SenSenu vstoupila architektka a designérka Eva Jiřičná.

sensen_senior_roku_001_1_misto_tuserova.jpg


V šestém ročníku Ceny Senior roku se sešlo celkem 73 nominací. Výjimečné seniory a seniorské spolky navrhovaly seniorské kluby, společenské organizace, nezisková sdružení, samosprávy obcí, měst, krajů, školy, stálé kulturní a sportovní organizace. Slavnostní vyhlášení laureátů proběhlo již podruhé v pražském divadle ABC. Patronkou ceny byla i letos herečka Simona Stašová, která na závěr setkání věnovala přítomným divadelní představení Vězeň na Druhé Avenue.

„Porota to má pořád stejně těžké. Ať rozhodovala v prvním, anebo v letošním šestém ročníku. Desítky nominovaných, jeden lepší příběh než druhý. Mě nejvíc těší, že se senzační senioři opravdu rozmnožili do celé republiky a že získávají to renomé ve společnosti, které jsme chtěli pomáhat vytvářet i naším projektem. O tom mě přesvědčily přibývající nominace představitelů měst a míst, kde skvělí, senzační senioři žijí. Z toho mám největší radost,“ doplňuje ředitelka nadace Charty 77 Božena Jirků.

Vítězkou Ceny Senior roku 2018 se stala Blanka Tuscherová, neúnavná organizátorka aktivit pro seniory a dlouholetá vedoucí Klubu seniorů Brno-Líšeň. Druhé místo obsadil Zdeněk Svoboda, spoluzakladatel Nadačního fondu Lepší senior, který přednáší pro své vrstevníky po celé republice. Třetí místo udělila porota vedoucí píseckého Senior-Pointu Alexandře Zajíčkové.

Dalších 14 seniorů a seniorek dostalo od poroty za svou vitalitu a činnost pro druhé čestné uznání: Jiří Eichner, Věra Javůrková, Miroslav Bojanovský, Alenka Panáková, Marie Straková, Helena Kvapilová, Helena Kleczková, Hana Papežová, Jitka Červenáková, Antonín Procházka, Věra Harrerová, Karel Sýkora, Damjan Prelovšek, Věra Popelková.

sensen_senior_roku_001_1_klub_pradelna_louka.jpg

V kategorii Nejlepší klub roku 2018 získala první místo dohromady dvě vzájemně provázaná pražská komunitní centra – KC Prádelna a KC Louka. Druhé místo obsadil Senior klub ZVVZ, Milevsko. Třetí skončil litoměřický spolek LiPen, kde se senioři nejen potkávají na nejrůznějších akcích, ale také společně tvoří v rámci Klubu tvůrčího psaní.

Dalších 14 seniorských organizací dostalo od poroty čestné uznání: Klub seniorů Rožnov pod Radhoštěm, z.s., Seniorské sdružení TANČÍME V KRUHU, Rada seniorů Jeseník, Pilotní klub 1. stíhacího leteckého pluku "Zvolenského", Stará Garda kuchařů a cukrářů ČR, Seniorklub (pod Rodinným centrem volného času) Městec Králové, Taneční soubor ZNOJEMSKÉ GRÁCIE, Aktivní senioři Bruntálu, z.s., Klub pohádkových čtecích babiček a dědečků, Klub seniorů Praha 15, Klub P ͯ Loukov, Komunitní centrum Právě teď, Senior klub Metrostav, Klub českých turistů - odbor TK Štětí.

Všechna ocenění jsou spojena také s finanční odměnou.

sensen_senior_roku_001_cena-poroty_rabenhauptova.jpg  
 
Po Daně Zátopkové, Olbramu Zoubkovi a Františku Janouchovi byla uvedena do Zlaté síně SenSenu světoznámá architektka a designérka, profesorka Eva Jiřičná. „Člověk se v mém věku na věci dívá s větším odstupem. Většinu z nich už neprožívá poprvé, ale podruhé, nebo potřetí. V mládí člověk kritizuje všechno a každého, včetně sebe. Až pak si uvědomí, kolik je to práce a energie jenom žít. Klidnost. Tolerance. To přijde s věkem,“  říká Eva Jiřičná.   

V roce 2018 byla také podruhé udělena Mimořádná cena poroty: „Inspirativní žena“. Cenu získala Hanka Rabenhauptová, hybatelka snad všech seniorských aktivit v Prachaticích.

Fotografie a videa


Pozdrav profesorky Evy Jiřičné, která vstoupila do Zlaté síně SenSenu


Videozáznam ze slavnostního vyhlášení Ceny Senior roku 2018 v Divadle ABC v Praze (30.9.2018)Fotogalerii k Ceně Senior roku 2018 najdete zde.


Cena Senior roku 2019

Nominační období na Cenu Senior roku 2019 bude teprve vyhlášeno.
 

V případě dotazů nás můžete kontaktovat prostřednictvím formuláře níže a nebo na e-mailech marie.knotkova@bariery.cz / info@sensen.cz.

Enter security code:
 Security code