Login

Fb

Poslední setkání seniorů v Sedlištích

Projekt Slezská Brána se pro letošní rok uzavírá.

Musím se zmínit o jedinečném projektu regionu Slezská Brána, kde nás na poslední zastavení pozvali senioři ze Sedlišť. Konečné zastavení prožívání života a kultury obce Sedlišťě u Frýdku -Místku.


Autobus vypravený domem dětí a mládeže Vratimov se zastávkami Paskov, Řepiště a Vratimov nás seniory dopravil na 15 hodin k určenému místu v Sedlištích. První pozvání je do muzea Lažská jizba. Kompletní vybavení muzea dobovými prvky, životem starousedlíků zabývající se obživou v zemědělství a taky založený hornický spolek Rozkvět. Havíři chodili za práci do Slezské Ostravy, starali se taky o sirotky a vdovy po zemřelých havířích. Patřičné pomůcky, dobové fotografie poukazující na tuto dobu.

Ve vzpomínkové místnosti jsou fotografie požárem zpustošeného kostelíka v Gutech. Po stranách se nacházejí repliky kostelíku v daném měřítku. Ve vstupní chodbě jsou zarámované fotografie jednotlivých dřevěných kostelíku u nás v republice a zbytku celého světa.

Druhé pozvání je do kostelíka Všech svatých. Kostel je v provozu nepřetržitě. Při vstupu do kostelíka je to nádhera, vybavení a vymalovaný celý strop nám vyrazil všem dech. Tento skvost nevyčíslitelné hodnoty, přetrvávající věky, i těžké litinové kříže, dávají tomuto místu velkou úctu a pokoru.

Třetí pozvání nás seniorů bylo do kulturního domu s nápisem Sedlišťané sobě. Velká budova se sálem a sídlem obecního úřadu a restauraci. Nevyčerpatelná možnost všech akcí, které občané zde mohou provozovat.

Tentokrát to bylo pozvání seniorů k pohoštění a společné meditaci mezi jednotlivými kluby seniorů. Počasí sice nevlídné, drobně pršelo, ale autobus nás opět v tomto chladném počasí rozvezl bezpečně na místa, kde jsme nastupovali. Slezská Brána tohoto regionu se pro tento rok uzavírá.

Za klub důchodců Paskov napsal Antonín Jankůj
Klub Paskov,
Klub důchodců Paskov,
12/5/2018