Senzační seniorka Jaroslava Krejsová získává další ocenění
Jaroslava Krejsová se svým vnukem Zdeňkem získala ocenění za dlouhodobou péči o válečné hroby.
Celkem 13 plaket – ocenění za péči o válečné hroby, udělilo Ministerstvo obrany ČR. Jejich slavnostního předání se ujala hejtmanka Jihočeského kraje. Ocenění převzali také Jaroslava a Zdeněk Krejsovi.
V reprezentativních prostorách sálu Secese Krajského úřadu Jihočeského kraje byla předána ocenění v podobě plaket, a to za péči o válečné hroby a pamětní místa na jihu Čech. Mezi 13 oceněnými jsou také Jaroslava Krejsová a Zdeněk Krejsa.
Slavností setkání zahájila hejtmanka Ivana Stráská, která připomněla, že je důležité mít stále na paměti a připomínat si svou historii a také osoby, které jsou uvedeny na řadě náhrobků a pomníků. „Nejde totiž jen o ten pomník, ale o tu vzpomínku samotnou. Naše země je totiž dědictvím našich předků a my bychom si ho měli nejen vážit, ale i uchovávat pro budoucí generace,“ uvedla hejtmanka.
Ocenění získali plaketu a certifikát, udělený Ministerstvem obrany České republiky, odborem pro válečné veterány. Osobního předání se zhostil Imrich Vetrák, který objasnil symboliku na plaketě: „Největší plamen symbolizuje plamen ohně, války. Prostřední plamen je jako symbol svíčky, zapálené na počest obětí a nejmenší je zpodobněním slzy pozůstalých“, vysvětlil pracovník ministerstva.
Uděleno bylo celkem 13 ocenění. Plaketu obdrželi zástupci devíti měst a obcí a čtyři konkrétní osoby. „Své plakety převzali také Jaroslava a Zdeněk Krejsovi, a to za příkladnou a dlouholetou prezentaci historických událostí, spojených s osudy žen, jež v roce 1945 absolvovaly pochod smrti z Grünbergu do Volar“, uvedl Imrich Vetrák.
Závěr patřil poděkování všem oceněným přímo od hejtmanky Ivany Stráské: „Jsem ráda, že se právě vy takto příkladně staráte o tato pietní místa a chtěla bych vám za to jménem kraje poděkovat,“ uvedla.
Za nominací stojí Tomáš Turek z Městského úřadu Prachatice, který má ve své agendě oblast válečných hrobů. „V novinách jsem si všiml článku o příběhu Jaroslavy Krejsové a jejího vnuka Zdeňka Krejsy. Sleduji jejich práci již několik let a vážím si jednotlivců, kteří berou péči o válečné hroby za své, není jim historie a památky lhostejné“, to byl důvod, proč návrh na ocenění, které oba dva v roce 2018 získali podal. „Připojuji se ke gratulacím“, uvedl závěrem.
Ocenění předchází dlouholetá práce Jaroslavy a Zdeňka Krejsových, kteří pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti KreBul vydali knihu Přes Volary přešla smrt – pochod smrti očima pamětníků, sborník z konferencí, leporelo ke hřbitovu obětí pochodu smrti ve Volarech, videodokument o pamětnici Renatě Dindové, pohlednice k tématu (zasílané pamětníkům), realizují již 11 let konference o multikultuře, výstavy (Helgy Hoškové i ve spolupráci s Židovským muzeem), byli inspirací pro Military Death March, podíleli se na rekonstrukci pamětní desky na hřbitově pochodu smrti ve Volarech, pořádají poznávací cesty po koncentračních táborech, besedy a přednášky ve školách, setkání s pamětníky apod.
Text: Zdeněk Krejsa; Foto: Radek Šíma, Krajský úřad Jihočeského kraje a Zdeněk Krejsa