Login

Fb

Senioři v Praze přišli Médiím na kloub

Ve Werichově vile odstartovala šňůra vzdělávacích besed.

Pod heslem „K internetu si dejte Selský rozum“ SenSen provádí seniory problematikou fake news, dezinformací, hoaxů a dalších nástrah internetu. První beseda Médiím na kloub se konala 1. března ve Werichově vile v Praze. A účast byla veliká - přišlo přes pět desítek seniorů z pražských klubů SenSen. 

Role přednášejících se ujali Lea Surovcová, redaktorka České televize, Zdeněk Svoboda z Nadačního fondu Lepší senior a dvojice odborníků na internetovou bezpečnost - Petra Sobková a David Kudrna z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NUKIB). 

sensen_pocitacova_gramotnost_004.jpg

Lea Surovcová přiblížila přítomným práci redaktorky veřejnoprávní televize, popsala fungování zpravodajské redakce a poodhalila zákulisí natáčení reportáží pro hlavní večerní relaci České televize - Události.

Dvojice odborníků z NUKIBu si připravila "Digitální tělocvičnu", prezentaci, s jejíž pomocí interaktivní formou provedla seniory základy tvorby bezpečných hesel pro nejrůznější internetové služby, upozornila je na nejnovější finty internetových útočníků a osvětlila pojmy jako spam, hoax či phishing. 

Kvůli tématu bezpečnosti přišla na besedu třeba seniorka Eva Kaňáková. "Sama jsem se stala obětí hackerů. Nedávno mi přišly maily - zaplaťte 750 dolarů, dostali jsme se do vaší webovky, známe vaše hesla. Takže to je to, co potřebuji. Jinak s počítačem pracuji, ale přece jen si myslím, že neznám všechno," říká. 

sensen_pocitacova_gramotnost_016.jpg

Zdeněk Svoboda s nadhledem seznámil přítomné s problematikou dezinformací a fake news a vyzval je k mediální obezřetnosti. 

"Určitě váháme, nevíme, jestli to není nějaký fejk nebo tak. Takže se nad tím člověk zamyslí," odpovídá senior Jan Tarča na dotaz, jestli občas váhá nad zprávami, které mu přijdou třeba do e-mailu. Získané informace si ale dál třeba na internetu neověřuje. "Když se něco zjistí, tak to spíš porovnáváme s vrstevníky, diskutujeme o tom," říká. 

Besedy pro seniory o médiích pořádá v březnu SenSen v sedmi českých a moravských městech. Generálním partnerem projektu je Philip Morris. 
Redakce SenSen (LN),
3/1/2019